Zobrazit klasicky

Ichtyologický průzkum vodňanského náhonu

Jedna z nejpopulárnějších praxí je u žáků ichtyologický průzkum čili průzkumný lov ryb elektrickým agregátem. Dnes jsme vyrazili k vodňanskému náhonu, abychom zjistili místní skladbu ryb. Náhon se minulý rok odbahňoval a v rámci těchto prací se všechny ryby odlovovaly a přemisťovaly do Blanice. Náhon byl pak několik dní vypuštěn a vybrané lokality odbahňovány. Zajímalo nás, jak rychle ryby do náhonu opět proniknou a v jaké druhové diverzitě.

Nalovili jsme překvapivě celkem hodně ryb, druhová skladba nebyla tak bohatá jako před vypuštěním. Nicméně vzhledem k přítomnosti i mladších věkových kohort některých málo četných druhů (např. parma, mřenka...) soudíme, že sem ryby vytahují zejména na jaře při tření a biodiverzita se tak postupně opět obnoví i u dalších druhů, např. dravců. Jednoznačně dominantními druhy byla plotice obecná a jelec tloušť. Oba druhy byly zastoupeny zhruba po 150 kusech na 100 m úsek náhonu (po zohlednění procenta úspěšnosti lovu). Přítomny byly mladé i starší ryby. Další častou rybou byla také ouklej obecná, menších abundancí pak dosahovala podoustev říční, ostroretka stěhovavá, hrouzek obecný, okoun říční, cejn velký, mřenka mramorovaná, úhoř říční, ježdík obecný a parma obecná. Voda byla přikalená a úspěšnost lovu tedy dosahovala podle zručnosti jednotlivých učících se lovců zhruba 30-50 %.

Ryby byly vráceny zpět do vody...

J. H.

Navigace

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím