Zobrazit klasicky

Posouzení revitalizací malých vodních ploch

V pátek se žáci 4.B zúčastnili své poslední praxe před maturitou. Hlavním probíraným tématem byly revitalizace malých vodních ploch, především tůní se zaměřením na hodnocení aktuálního stavu dříve proběhlých projektů v okolí Vodňan.

Tůně jsou ekologicky velmi cenné biotopy, které mají význam i v krajině rybníků. Rybník bez ryb je nestabilní ekosystém - ryby do rybníka patří. Na druhé straně kapr může konzumovat nejen plankton a předkládaná krmiva, ale také larvy vodního hmyzu, žab atd. Tyto často vzácné organismy nacházejí útočiště v rákosinových pobřežních porostech, kam se za nimi ryby nedostanou. Tůně pod hrázemi rybníků ať už spontánně vzniklé nebo vybudované člověkem tyto organismy také podporují. Jak by měla tedy ideální tůň vypadat a co jsme v terénu pozorovali...

Jedním z nejzajímavějších míst byla soustava tří tůní u Hlubokého rybníka. Všechny tůně jsou napájeny zvýšenou hladinou podzemní vody nikoli vlastním přítokem z rybníka. Tím je minimalizováno riziko samovolného vniku ryb. Ve dvou tůních jsme však i přes to ryby odhalili, jedhalo se o lína obecného a zřejmě křížence mezi ploticí a perlínem. Jejich přítomnost včetně zlatého jesena nalezeného předešlý rok svědčí o "zarybňovací aktivitě" neznalých lidí. I tak zde bylo poměrně pestré společenstvo středního planktonu, jepic, larev vodních ploštic, pulců, vodních plžů. Zajímavá byla i rostlinná skladba zahrnující vzácný řezan pilolistý přezdívaný "vodní aloe", žebratka bahenní a masožravá bublinatka. Třetí tůň je tzv. vysychací, tzn. je celkem mělká, výše položená a během sezony v ní voda vymrzá nebo vysychá. To má význam mimo jiné pro eliminaci případných ryb. Celkově bychom navrhli odbahnění vysychací tůně a prořezání olší okolo všech tří tůní z důvodu většího prosvětlení hladiny. Tak se podpoří růst vodních rostlin a nežádoucí sinice se přestanou objevovat.

Další zajímavou lokalitou byly původní meandry Blanice, které jsou dnes slepými rameny, spojené s řekou propustkem. Zde se naopak přítomnost ryb očekává, ale i tak představují tůně vhodný biotop pro řadu vodních živočichů. Vyšší strmé břehy mohou sloužit pro hnízdění ledňáčků, padlé stromy napříč ramenem nejsou na závadu. Tuto lokalitu by bylo také vhodné razantně prořezat a prosvětlit, břehy poupravit a místy strhnout travní drn kvůli ledňáččím norám.

Celkově nám tato praktická návštěva opomíjených vodňanských míst ukázala smysl projektování a udržování tůní a jejich přírodovědný význam, který můžeme i bez rybářskýho využití jako rybáři podporovat.

J. H.

Navigace

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím